UiTan 10v juhlapäivä

25.1.2023

Seuramme täytti aiemmin tammikuussa 10-vuotta ja sitä juhlittiin lauantaina 21.1. Päivä koostui kahdesta erillisestä tapahtumasta. Päivägaala vietettiin Sampolan juhlasalissa perinteisesti uimareita ja muita seura-aktiiveja palkiten. Sampolassa on edellisen kerran päästy viettämään UiTagaalaa 2020. Paikalla oli arviolta 300 henkeä ja tunnelma oli ajoittain erittäin hieno. Yleisöä viihdytettiin mm. vierailevan artistin Transsi Kelan toimesta, paitatykein ja tapahtumaa juonsi monista uintikisoista tuttu kisaääni Jussi Salminen

Sampolan juhlan päätyttyä oli aika siirtyä illallisgaalaan ravintola mylläriin. Mylläreissä palkittiin seuran perustajajäseniä, nautittiin livemusiikista, muisteltiin tarinoita seuran alkuajoilta ja nautittiin maittavaa ruokaa.

Iso kiitos kaikille päivään osallistuneille!