Kasvutarinoita part 2

14.9.2021

Nea Virta on ollut uimarina UiTassa seuran alusta asti vuodesta 2013. Sitä ennen Nea edusti KooVee:ta. Nea aloitti valmentamisen oman uintiuran ohessa vuonna 2016. Vuodet 2016-2018 Nealla oli seurassa usea rooli: hän oli edustusryhmän uimari, uimakoulujen ohjaajana sekä vastuuvalmentaja Nsm-ryhmässä. Uintiura sai päätöksen vuonna 2018 mutta valmentajuus seurassa jatkui aina vuoden 2019 syksyyn, jolloin opiskelut Tamkissa alkoivat.

Nea opiskelee viimeistä vuottaan ja valmistuminen liiketalouden tradenomiksi on suunnitelmien mukaan edessä syksyllä 2022. Nea aloitti seuramme talousvastaavana/toimistosihteerinä 6.9. osa-aikaisesti. Nykyinen talousvastaavan Seija Räikkösen siirtyessä eläkkeelle syyskuun lopussa, Nea ottaa kokonaisvastuun seuran laskutuksesta, taloushallinnosta ja lisäksi hoitaa matka- ja majoitusvarauksia.

Tässä hieno esimerkki siitä, kuinka seura voi tarjota kasvualustan eri rooleihin: uimariksi, valmentajaksi ja taloushallinnon ammattilaiseksi.