Jaakko Rautalin aloittaa uudessa pestissä

21.1.2020

Seurassamme vuodesta 2015 kurssivastaavana työskennellyt Jaakko Rautalin on siirtynyt seuran sisällä uusiin tehtäviin 1.1.2020 alkaen. Jaakon tehtäviin kuuluu jatkossa mm. seuraavia valmennustehtäviä.

Jaakko on koulutukseltaan terveystieteiden maisteri ja hän on ollut uinnissa mukana vuodesta 1995. Valmennustaustaa Jaakolta löytyy jo yli kymmenen vuoden ajalta.

”Jaakolla on osaamista valmennuksen eri alueilta. Hänen on helppo samaistua urheilijaan, koska oma uintiura on tuoreessa muistissa. Jaakon ansiosta jo ennestään vahva valmennusosaamisemme kehittyy entisestään” kertoo seuran toiminnanjohtaja Taavetti Nuto.

”Odotan innolla uusia tehtäviä ja vastuuta valmennuksen parissa. Uskon, että aiemmasta valmennuskokemuksestani sekä omasta uintiurastani on apua tulevissa haasteissa. Haluan auttaa seuran nuoria uimareita kehittymään mahdollisimman pitkälle ja saavuttamaan omat tavoitteensa.”